info o zlúčení škôl a zasadnutie senátu

Autor: jozef Trnka | 5.4.2014 o 21:23 | (upravené 5.4.2014 o 22:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  136x

Tento článok má za úlohu dve veci. Po prvé informovať o dianí v otázke zlúčenia univerzít TU a UCM a po druhé upozorniť na zasadanie senátu. Takže k veci, čas sú peniaze:D O zlúčení sa v poslednom čase veľa diskutuje.

Tento článok má za úlohu dve veci. Po prvé informovať o dianí v otázke zlúčenia univerzít TU a UCM a po druhé upozorniť na zasadanie senátu.

Takže k veci, čas sú peniaze:D

O zlúčení sa v poslednom čase veľa diskutuje. Hlavne od marcového zasadnutia vlády, kedy si vo svojom programovom vyhlásení dala za úlohu do konca roku 2015 zaoberať sa otázkou zlúčenia oboch trnavských univerzít.

Viac info v dokumente dostupnom na: http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Uznesenie-13979?prefixFile=u_

Stanovisko rektora našej univerzity si môžte prečítať na:

http://www.truni.sk/sites/default/files/rektor/stanovisko_tu_uznes_vlady.pdf

Po tejto udalosti, zo strany študentov vznikla iniciatíva, ktorá vyústila do vyhlásenia proti zlúčeniu ktoré ponúkam v plnom znení (netuším, či ho každý čítal a neveim či je niekde zavesené).

Na univerzitách sa akademické prostredie tradične považuje za miesto, ktoré nie je a nemá byť bojiskom politických záujmov. Vychádzajúc z tohto zaužívaného štandardu vyjadrujeme vážne znepokojenie ohľadom návrhu Vlády SR o plánovanom zlúčení dvoch univerzít pôsobiacich v Trnave. Na výjazdovom rokovaní Vlády v Horných Orešanoch z dňa 5.3.2014 bolo prijaté uznesenie, v ktorom bol uvedený odporúčací návrh pre Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, zaoberať sa zlúčením univerzít v meste Trnava. Toto zlúčenie by sa malo zrealizovať do konca roku 2015. Znepokojivou skutočnosťou je, že vedeniu ani jednej z univerzít nebol predložený plán realizácie spomínaného zlúčenia. Podobne ani avizované zníženie administratívnych nákladov pri integrácii oboch univerzít, ktoré má byť podľa vládneho uznesenia hlavnou príčinou zmieneného procesu, nie je podložené finančnou analýzou. Dôležitým bodom, ktorý vzbudil diskusiu v médiách, bolo neprizvanie oboch rektorov k rokovaniu vlády, nakoľko tí až následne zaujali stanovisko k vládnemu zámeru. Vedenie ani jednej z univerzít neprijalo žiadne rozhodnutie týkajúce sa zlúčenia Trnavskej univerzity v Trnave a Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Rektori oboch univerzít považujú uznesenie vlády za prekvapujúci krok, hoci sa o zlúčení vedie neformálna diskusia už niekoľko rokov.

 

Obávame sa, že pripravovaná integrácia oboch univerzít – Trnavskej univerzity v Trnave a Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave – môže vážnym spôsobom skomplikovať priebeh nadchádzajúcich komplexných akreditácií a ohroziť dodržiavanie ich pravidiel. Navrhovaný postup je o to znepokojivejší, že doposiaľ sa neprihliadlo na názory pedagógov a študentov oboch univerzít, teda tých, ktorých by sa realizácia uznesenia vlády dotkla najvýznamnejšie.

Ako vyhlásenie, ktoré nereflektovalo názor ani zďaleka väčšiny študentov TU sa to dá považovať za trochu unáhlený a nepremyslený krok, našťastie sa však stretol s pozitívnym ohlasom u vedenia univerzity.

Ďalší krok bolo spustenie nezávislej ankety, aby sme zistili skutočný názor aspoň časti študentov. Anketa je dostupná na adrese:

https://docs.google.com/forms/d/1q3cw_h7aARZGnxrhvT9LkUTbYDXof5-TH5Oz2j6JO1M/viewform?edit_requested=true

a prosím, hlasujte  a šírte ju v hojnej miere.

Prepáčte, že vás zahlcujem množstvom informácii a nudného čítania, no tejto kauze treba venovať zvýšenú pozornosť. Ide o nás, našu budúcnosť a budúcnosť našej univerzity.

Snažil som sa o trochu komplexný prehľad, informovať na základe objektívnych informácii. Je zbytočné pripomínať, že kauza je najmä politická a skutočné výhody by zlúčenie určite neprinieslo. Netreba všetkému veriť a za predpokladanou úsporou financií možno vidieť najmä osobné záujmy vysoko postavených osôb.

http://trnava.sme.sk/c/7157201/zlucenie-univerzit-koncom-roka-2015-je-podla-mikusa-realne.html

Ďakujem za (ak to vôbec niekto prečítal celé, ale teším sa aj aspoň zo snahy:D) prečítanie a dúfam, že som Vám neotrávil zvyšok víkendu:)

A ešte posledné info, zasadnutie senátu aj pri príležitosti prejednania zlučovania a následného vyjadrenia sa k nemu sa uskutoční dňa 16. 4. 2014 (t. j. streda). Všetci ste pozvaní.

Majte sa

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?